Avusturyada Yüksek Lisans

Üniversite eğitimini prestijli bir ülkede prestijli bir yüksek lisans eğitimiyle taçlandırmayı tercih eden binlerce aday için Avusturyada yüksek lisans en uygun seçenektir. Prestij bakımından dğnya sıralamalarında en üstlerde yer alan Viyana üniversitelerinde yıllık eğitim harçları ise sadece 740 Euro’dur.  Eğitim dili almanca’dır. Almanca bilmeyen adaylar ilk yıllarında üniversiteler tarafından ekredite edilen Almanca kurslarına alınırlar ve daha sonra eğitime başlarlar.

Viyana üniversitelerinde master eğitimi çoğu bölümde 2 yıl sürmektedir.  Oldukça güçlü  içeriğe sahip olan Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi ve Viyana İşletme Ekonomik üniversitesi çok sayıda farklı alanda yüksek lisans olanağı sunmaktadır.

Yüksek Lisans Kabul Koşulları

Yüksek lisans vaşvurusu yapabilmeniz için lisans mezunu olmanız ve Türkiye’de master eğitimi almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir.Bu nedenle başvurudan önce ALES sınavına girmeniz ve sınav belgesini başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

ALES sınav sonucunuzun geçerliliği 1 yıldır ve üniversite başvurunuzun değerlendirildiği süre içinde ALES derecenizin geçerli olması gerekmektedir. Bu nedenle Avusturuya üniversitelerinde yüksek lisans başvurusu  ALES sınavına girer girmez yapılmalıdır.

Viyanada Yüksek Lisans başvurusu için gerekli belgeler:
Üniversite diploması veya mezuniyet belgesi
ALES sonuç belgesiEğer yüksek lisans eğitimine başlayıp ders verdiyseniz not dökümü (Transkript)