Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehir: VİYANA

40′tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet vermekte olan insan kaynakları danışmanlığı firması Mercer’ın, dünya genelinde 215 şehirde gerçekleştirdiği Yaşam Kalitesi Araştırma sonuçlarını açıkladı. 2009 listesinin üst sıralarında çoğunlukla Avrupa kentleri yer alırken, geçtiğimiz yılın ikincisi Viyana, geçtiğimiz yılın birincisi olan Zürih’i geçerek ilk sırada yer aldı. Bağdat ise yaşam kalitesi açısından son sırada yer aldı. Geçen yıl 114. sırada yer alan İstanbul ise yedi sıra düşüş kaydederek bu yıl kendisine 121. sırada yer buldu.

Yaşam Kalitesi Araştırması’nda puanlama, New York baz alınarak gerçekleştirilmekte. New York’a yüz puan verilirken, diğer kentlerin puanları da New York referans alınarak hesaplanıyor. 2009 listesinde ilk sırayı, 108,6 puanla Avusturya’nın başkenti Viyana aldı. İlk beşte bulunan diğer kentlerin sıralaması ise şu şekilde: Zürih (İsviçre), Cenevre (İsviçre), Vancouver (Kanada), Auckland (Yeni Zelanda). Geçtiğimiz yılki araştırmada birinciliği Zürih, ikinciliği ise Viyana kazanmıştı.

Araştırmada başka bir sıralama da şehir altyapılarına göre yapılıyor. Bu yılki sıralamada birinciliği Singapur kazanırken, ilk beş ise şu şekilde oluşuyor: Münih (Almanya), Kopenhag (Danimarka) Tsukuba (Japonya), Yokohama (Japonya).

Araştırmaya katılan kentler kıtalara göre sıralandığında ise Vancouver Amerika kıtasında, Auckland Asya Pasifik kıtasında, Viyana Avrupa kıtasında ve Dubai de Ortadoğu ile Afrika kıtasında birinci sırada yer alıyor.