Viyana Teknik Üniversitesinden Mezun Oldular

Başörtülü öğrencilerinin yaşadıkları sıkıntı ve meslek lisesi mezunlarına düşük katsayı uygulaması nedeniyle üniversite eğitimi için Avusturya’ya giden öğrenci sayısı hızla artıyor.

Türkiye’de üniversite okuma imkanı bulamayan öğrencilerden iki daha Avusturya’da eğitimini tamamlayarak diplomalarını aldı.

Yasemin Cerrahoğlu ile Şeyda Beyaz, Viyana Teknik Üniversitesi‘nde düzenlenen törenle yüksek mimar diplomalarını rektörün elinden aldı.

10 Ekim’de Viyana Teknik Üniversitesi‘nden mezun olan öğrenciler için diploma töreni düzenlendi. Eğitimini başarı ile tamamlayan ve mezun olma hakkını elde eden sayılı öğrenci arasında bulunan Şeyda Beyaz ve Yasemin Cerrahoğlu da yer aldı.

Şeyda Beyaz, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni kazanmıştı. Ancak kayıt dışında okuluna hiç sokulmadığı için eğitimine Viyana’ya devam etti. Yasemin Cerrahoğlu ise Beykent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne girdi. Bir yıl yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen eğitimine devam etti. İkinci sene başörtüsü sebebiyle okula alınmayınca o da Viyana’ya giderek eğitimini tamamladı.

Her iki öğrenci de mezuniyet töreninde diplomalarını başörtülü olarak Viyana Teknik Üniversitesi’nin rektör ve dekanının elinden aldı.