Bütçeden Savunmaya Ayrılan Pay %1′in Altında

Avusturya, Gayrisafi Milli Hasılası’nın (GSMH) %1′inden daha küçük bir bölümünü savunmaya ayırarak, savunmaya ayrılan bütçe liginde Avrupa’da son üç içerisinde bulunmakta. Birçok Avrupa ülkesi, milli gelirinin %1 ila yüzde 2′sini savunmaya ayırırken, Yunanistan %2.8, Bulgaristan %2.6, Fransa %2.3 ve İngiltere %2.2 ile milli gelirinin yüzde 2′sinden fazlasını savunmaya ayıran ülkeler arasında yer almakta. Avusturya’nın yanı sıra İrlanda ve Lüksemburg da milli gelirinin yüzde 1′inden daha az bir kısmını savunmaya ayıran ülkeler arasında bulunmakta.

Avusturya’nın askeri bütçesi, yüzde 1′in biraz üzerinde olduğu 1980 yılından beri sürekli düşüş göstermekte. Avusturya’nın bu yılki askeri bütçesi ise binde 7 oranında. Avusturya’nın askeri bütçesinin bu kadar düşük olmasında, ülkenin resmi olarak “nötr” olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

NATO üyesi Avrupa ülkelerinin genelde daha yüksek askeri bütçelere sahip oldukları görülüyor. NATO, üyelerinin milli gelirlerinin en az yüzde 2′sini askeri harcamalara ayırmasını zorunlu kılıyor.