Kayıt Şartları Nelerdir?

Avusturya’da lisans eğitimi alabilmek için,  LYS  sınavında 4 yıllık örgün bir lisans programına yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

Avusturya’da, Türkiye’de  ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme veya o bölüme en yakın bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

2 yıllık Meslek Yüksek Okullarının Avusturya’da karşılığı yoktur. Türkiye’de 4 yıllık bir programa yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

Kazandığınız üniversitenin, devlet veya vakıf üniversitesi(Kıbrıs ve ÖSYM tarafından yerleştirme yapılan diğer ülkelerdeki üniversiteler de dahil) olması farketmez.

Sınavdae kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmadan Avusturya’daki üniversitelere kayıt olmak için, erken başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Yani özel üniversiteleri kazanıp, harç ücreti ödemeden geçiş yapabilirsiniz.

Öğrenciler 3 yıllık eğitimin sonunda istemeleri durumunda herhangi bir sınava tabi olmaksızın yüksek lisans eğitimine başlayabilirler.

Aktif olarak Türkiye’de bir üniversitede öğrenim gören öğrenciler de Avusturya’ya yatay geçiş yapabilirler ve Türkiye’de vermiş oldukları dersleri saydırabilirler. Bu sayede sadece kalan fark derslerini alarak diploma almaları mümkün olmaktadır.

Eğitim dili Almanca olduğundan dolayı, lisans programına başlayabilmeniz için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca bilgisi yeterli olmayan öğrenciler hazırlık sınıflarında Almanca derslerinin yanı sıra oryantasyon çalışmalarına da katılır. Hazırlık sınıfı genellikle iki dönemde tamamlanır.