Viyanada Almanca Hazırlık

Avusturyada eğitim dili Almanca’dır ve yabancı öğrencilerin Viyana üniversitelerinde eğitime başlayabilmeleri için ileri seviyede almanca öğrenmeleri gerekmektedir. Almanca eğitimine ihtiyacı olan öğrenciler, üniversiteler tarafından akredite edilen dil kurslarında Almanca hazırlık programına alınırlar. Bu kurs programları Federal Eğitim Bakanlığı gözetiminde yürütülmektedir ve Viyana’daki tüm üniversiter için geçerlidir.

Viyanada Almanca kursuna alınan öğrencilerin yeterli seviyeye gelmeleri genelde 2 dönem sürmektedir. Bu sürede yeterli seviyeye gelmeyen öğrenciler için bir dönem daha eğitim olanağı verilir. Almanca hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, kayıtlı oldukları üniversitede bölğm derslerine başlayabilir.

Viyana’daki kurslarda Almanca eğitimi 3 seviyede verilmektedir.

  1. Grundstufe (Başlangıç seviyesi),
  2. Mittelstufe (Orta seviye)
  3. Oberstufe (Üst seviye).

Viyana üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrenciler, Avusturya Federal Eğitim Bakanlığınca akredite olmuş olan aşağıdaki okullarda hazırlık eğitimi alabilirler.

VWU – Vorstudienlehrgang der Wiener Universitaeten
www.vwu.at
Viyana üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösterir. Güz dönemi Ekim – Ocak, yaz dönemi ise Mart -Haziran ayları arasında devam eder. Kurs bitiminde öğrenciler final sınavına girerek mezun olur. Kurs ücreti dönemlik 370 Avro’dur.

ORIENT – Österreichische Orient-Gesellschaft Hammer-Purgstall
www.orient-gesellschaft.at
Orient Viyana üniversiteleri tarafından akredite edilen bir diğer Almanca kursudur. Güz dönemi Ekim ayında başlar ve Ocak sonuna kadar sürer. Bahar dönemi Mart başından Hazıran sonuna kadar devam eder. Diğer kurslardan farklı olarak geç gelen Öğrenciler için Kasım ayında da yeni kurs başlangıç tarihleri vardır. Yeterli seviyeye gelen öğrenci  üniversiteye başlamak için dil sınavına girer. Kurs ücreti dönemlik 400 Avro’dur.

WIHOK – Wiener Internationale Hochschulkurse
www.univie.ac.at/WIHOK
Güz dönemi Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayının sonuna kadar devam eder. Bahar dönemi ise Mart başlangıcından Hazıran sonuna kadar sürer.diğer kurslardan farklı olarak öğrenci tüm kurlari başarıyla tamamladığı takdirde Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi ve Viyana Ziraat Üniversitesinin dil yeterlik sınavlarından muaf olur ve doğrudan üniversite eğitimine başlar.